Η Γαία Μερκούρη όσο μεγαλώνει τόσο περισσότερο μοιάζει στην πανέμορφη μητέρα της και ηθοποιό, Δωροθέα Μερκούρη. Η 20χρονη ασχολείται με το modelling και τα social media, έχοντας κάνει επιδείξεις και στην Αθήνα.
Μάλιστα, η Γαία Μερκούρη έχει πάρει την απόφαση να αλλάξει το όνομά της σε «Γκάια», ωστόσο δεν είναι λίγοι εκείνοι που ακόμη τη φωνάζουν με το βαπτιστικό της.
Έτσι η 20χρονη έκανε μια ανάρτηση στο Tik Tok που έδειξε την ενόχλησή της για όλους όσους δεν την φωνάζουν «Γκάια», γράφοντας στη λεζάντα: «Γιατί είναι τόσο δύσκολο να τρυπήσεις τα κεφάλια των ανθρώπων».
![](https://omorfi.gr/wp-content/uploads/2024/04/att.PVgStmHmIY9vMH7pXK65Izos8La-QybvfDdq9qIUUWU-882x1536-1-588x1024.webp)
![](https://omorfi.gr/wp-content/uploads/2024/04/att.xwOXzinJR2EakJLA6sazjv_lRR11m3nygkSxhDgTZ7U-872x1536-1-581x1024.webp)