Το χρώμα που επιλέγεις για τα μαλλιά σου όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο μπορεί να βοηθήσει στο να δείχνει το πρόσωπο σου συμμετρικό.
Το μυστικό είναι ο κομμωτής σου, να δημιουργήσει highlights στα σωστά σημεία που είναι οι μπροστινές τούφες συνήθως. Αυτή η τεχνική ονομάζεται “hair contouring”.
![](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0487/1500/6111/files/gilson-bitencourt-hair-contour-1024x1024_2048x2048.jpg?v=1617060097)
Συνήθως οι πιο ανοιχτοί τόνοι χρώματος επιλέγονται για το μπροστινό μέρος των μαλλιών και συνδυάζονται με πιο σκούρες στα υπόλοιπα. Έτσι φωτίζεται το πρόσωπο και αναδεικνύονται τα χαρακτηριστικά σου.
![Hair Contouring – Medusa Hair Extensions](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0487/1500/6111/files/hair-contouring-800x800-1024x1024_2048x2048.jpg?v=1617060058)
Ο κομμωτής σου θα σε βοηθήσει να βρεις την απόχρωση που σου ταιριάζει και μετά μπορείς να επιλέξεις αν θέλεις ένα ένα διακριτικό “hair contouring” ή πιο έντονο με πολλά highlights.